Makita sarokcsiszoló egyedülálló tulajdonságokkal
A Makita sarokcsiszoló volt az egyike azoknak a modelleknek, amik megreformálták az erről a szerszámgépről kialakított képet a szakemberek köreiben. Laikusként úgy tűnhet, hogy nincs semmi különleges ezekben a termékekben, de ha a sarokcsiszoló a mindennapjaink része, akkor nyilván egyértelműen érezhető a különbség egy belépőszintű változat és egy profi felhasználásra szánt típus között.
Mit érdemes tudni a Makita sarokcsiszolókról?
Jogos a kérdés, hogy miért kéne bárkinek ezt a márkát választania, holott rengeteg más gyártó is szerepelteti magát a piacon. A verseny igen komoly és sok esetben nagyon szoros. Természetesen mindenki saját maga döntheti el, hogy melyik jelenti az ideális eszközt a munkája során, de ez csak úgy lehetséges, ha tisztában vagyunk a saját igényeinkkel és az adott szerszámgép képességeivel, tulajdonságaival. Meglepő lehet, de ez a két tényező a választás során sokszor nem egyértelmű.
Már a tárcsaméret kiválasztásánál is nagyot hibázhatunk. A minél nagyobb, annál jobb, annál erősebb elv ebben az esetben nem érvényesül. Mert hobbi felhasználáshoz, barkácsoláshoz nem feltétlenül ajánlott 230 mm átmérőjű tárcsával dolgozni. A felmérések szerint, például a vízszerelők körében sokkal közkedveltebb a 115-125 mm tárcsaméret, mert praktikusabbnak számít a nehezen hozzáférhető helyeknél, a kisebb átmérővel rendelkező csővezetékeknél.
Tehát, először azt kell meghatároznunk, hogy milyen munkára szeretnénk befogni a Makita sarokcsiszolót. Ha nap mint nap a hegesztési varratok csiszolása, a komolyabb munkadarabok átvágása, darabolása a cél, akkor mindenképp jobb hasznát vehetjük egy méretes darabnak, ami már megkívánja a 230 mm tárcsa meglétét. Persze egy 230 mm tárcsaméret is lehet az olyan barkácsmester barátja, aki nap mint nap csiszol. Ehhez pedig kitűnő választást jelent egy Makita sarokcsiszoló, a profi kialakítás és hatékonyság miatt. Nem beszélve a számos fejlett funkcióról, ami beépítésre került, ebbe a ránézésre teljesen hétköznapi flexbe.
Vágjunk bele! – Makita sarokcsiszoló
Itt van máris a lágy-indítás funkció, ami egyaránt jellemző a vezetékes és az akkus sarokcsiszolókra is a Makitától. Az olcsó flexek bekapcsoláskor képesek egyszerűen kiugrani az ember kezéből, ha valaki nem elég óvatos. Sőt, ha gyenge az elektromos hálózat, akár a biztosítékot is leverheti, a hirtelen történő áramfelvétel miatt. Ilyenkor gyakorlatilag használhatatlanná válik maga a szerszám. Persze mindez elkerülhető, ha eleve egy lágyindítással ellátott darabbal dolgozunk, amit a Makitától könnyedén beszerezhetünk. Ezekbe egy indítóáram korlátozó került beépítésre. Ez kimondottan előnyös az olyan helyeken, ahol 16A-nál kisebb biztosítékokkal vagy kismegszakítókkal rendelkezik az elektromos hálózat. A kényelmesebb használat érdekében, ez a technológia az akkus változatok esetében is jelen van.
A Makita sarokcsiszoló SJS technológiája is említésre méltó, ami így ebben a formában bizonyára nem mond túl sokat. Ez az a torziócsillapító rendszer, amit egy speciális rugókombináció alkot. Ez viszi át az erőt a forgórészről a kúpkerékre. Ez dióhéjban azt jelenti, hogy bekapcsoláskor szintén minimalizálja a visszarúgás erősségét, de megszoruláskor is kíméli a hajtóművet a kötés feloldásával.
Természetesen, meg kell említettük a konstanst elektronikát is, ami fontos szerepet játszik az egyenletes fordulatszám megtartása érdekében. Mert elég lelombozó egy olyan szerszámmal dolgozni, ami a nagyobb megterhelés során már-már lefullad a kezünkben. A Makita sarokcsiszoló esetében - legyen az vezetékes vagy akkus – ilyen nem fordulhat elő, a konstans elektronika jelenlétének köszönhetően.
Makita sarokcsiszoló legendás élettartammal
Bizonyos körökben úgy tartják, hogy egy Makita egy életen át kitart a gazdája mellett. Ez valóban nem túlzás, mert van alapja a dolognak, ami nemcsak légből kapott pletykákkal támasztható alá, hanem technikai szinten is. A forgórész védelem során, a tekercselések szabad végein, szabadalmazott, epoxigyantából készült cikk-cakk alakú réteg került kialakításra. Ez olyan védőréteget képez, ami óvja a gépet a hűtés céljából áramoltatott levegőben található porszemcséktől. Szóval minimalizálja a mozgó alkatrészek kopását.
Az élettartammal szintén szoros összefüggésben van az XPT borítás, ami extrém védelmet biztosít a gépnek, ami csepp-, por- és ütésállóságban bontakozik ki.
A BL szénkefe nélküli motor nem igényel semmiféle karbantartást, jobban bírja a terhelést, nagyobb a teljesítménye, mégis kevesebb energiát emészt fel a használat során. Az élettartam és a hatékonyság szempontjából kulcsfontosságú technológiai újítás. Nem kell többé cserealkatrészre költeni vagy a karbantartással vesztegetni az időt. Különösen előnyös az akkus változatok esetében, ahol ennek köszönhetően, az akkuk hosszabb ideig bírják feltöltés nélkül.
Végül pedig ott vannak az olyan finomságok, mint az Anti-restart újraindítás-gátló rendszer. Nem indul be a gép, ha bekapcsolt állapotban vettük le az akkut vagy áramkimaradás történt.